20CJQ060TR
20CJQ060TR 20CJQ060TR - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
20CJQ060TR
20CJQ060TR - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 20CJQ060TR In Stock
Contact us
ManufacturerHammond Manufacturing
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesBoxes
Series500
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusActive
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode1A
Voltage-Forward-Vf-Max-If590mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr100?A @ 60V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier-Device-PackageSOT-223
Base-Part-Number*
Container-TypeConsole
Size-Dimension7.150" L x 7.110" W (181.61mm x 180.59mm)
Height2.270" (57.66mm)
Area-L-x-W50.8" (327cm)
DesignSlanted Top
MaterialMetal, Steel
ColorGray
Thickness18 Gauge
FeaturesSlope, 15°
Ratings-
Material-Flammability-Rating-
Shipping-InfoShipped from Digi-Key
Weight-
Description/ Features
• Small footprint, surface mountable
• Low profile
• Very low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Common cathode
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback