SP6641AEK-L-3.3
SP6641AEK-L-3.3 SP6641AEK-L-3.3 - Brand New EXAR IC Chips
Get Quote
Buy Now
SP6641AEK-L-3.3
SP6641AEK-L-3.3 - Brand New EXAR IC Chips
Manufacturer Part No: SP6641AEK-L-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerExar
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SP6641 is an ultra-low quiescent current, high efficiency, DC-DC boost converter designed for single and dual cell alkaline, or Li-ion battery applications found in PDA’s, MP3 players, and other handheld portable devices. The SP6641 features a 10µA quiescent current, a 0.3Ω Nchannel charging switch, 0.9V input startup, and a 0.33A or 1.0A inductor current limiting feature. The SP6641 is offered in a 5 pin SOT-23 package and provides an extremely small power supply footprint optimized for portable applications. The SP6641 is preset to 3.3V and can be controlled by a 1nA active LOW shutdown pin.
■ Ultra Low Quiescent Current: 10µA
■ Wide Input Voltage Range: 0.9V to 4.5V