AIC1740-25CY(AZ25)
AIC1740-25CY(AZ25) AIC1740-25CY(AZ25) - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1740-25CY(AZ25)
AIC1740-25CY(AZ25) - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1740-25CY(AZ25) In Stock
Contact us
ManufacturerASSMANN WSW Components
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1740 is a 3-pin low dropout linear regulator. The superior characteristics of the AIC1740 include zero base current loss, very low dropout voltage, and 2% accuracy output voltage. Typical ground current remains approximately 65mA, from no load to maximum loading conditions. Dropout voltage is exceptionally low. Output current limiting and thermal limiting are built in to provide maximal protection to the AIC1740 against fault conditions.
The AIC1740 comes in the popular SOT-223, TO-251 and TO-252 packages.
FEATURES
• Low Dropout Voltage of 900mV at 500mA Output Current (3.0V Output Version).
• Guaranteed 500mA Output Current.
• Internal 1.5W P-MOSFET Draws no Base Current.
• Low Ground Current at 65mA.
• 2% Accuracy Output Voltage of 1.8V/ 2.0V/ 2.5V/ 2.7V/ 3.0V.
• Input Voltage Range up to 12V.
• Needs only 4.7mF for Stability.
• Current and Thermal Limiting.
APPLICATIONS
• Voltage Regulator for CD-ROM Drivers.
• Voltage Regulator for LAN Cards.
• Voltage Regulator for Monitor Microprocessor.
• Voltage Regulator for RAM Module.
• Wireless Communication Systems.
• Battery Powered Systems.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback