SGM2017-3.3XN5
SGM2017-3.3XN5 SGM2017-3.3XN5 - Brand New SGMC IC Chips
Get Quote
Buy Now
SGM2017-3.3XN5
SGM2017-3.3XN5 - Brand New SGMC IC Chips
Manufacturer Part No: SGM2017-3.3XN5 In Stock
Contact us
ManufacturerSGMC
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The SGM2013 low-power, low-dropout, CMOS linear voltage regulators operate from a 2.5V to 5.5V input and deliver up to 300mA. They are perfect choice for low voltage, low power applications. An ultra low ground current (200µA at 300mA output) makes them attractive for battery operated power systems. The SGM2013 series also offer ultra low dropout voltage (300mV at 300mA output) to prolong battery life in portable electronics
The output voltage is preset to voltages in the range of 1.8V to 3.3V. Other features include foldback current limit and thermal shut-down protection.
SGM2013 come in 3-pin SOT23 and 3-pin SOT89 package.
FEATURES
- Ultra-Low Dropout Voltage:
300mV at 300mA output
- Low 77µA No-Load Supply Current
- Low 200µA Operating Supply Current at 300mA Output
- High PSRR
- Thermal-Overload Protection
- Output Current Limit
- Output Voltage:
Available in Fixed Outputs 1.8V, 2.5V, 2.7V, 2.8V, 2.9V, 3.0V and 3.3V
APPLICATIONS
Cellular Telephones
Digital Cameras
MP3、 MP4
USB 2.0
Modems
PC Cameras
Hand-Held Instruments
Electronic Dictionarys
Portable/Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback