BYW29-100-E3/45
Get Quote
Buy Now
BYW29-100-E3/45
BYW29-100-E3/45 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYW29-100-E3/45 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.3V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr25ns
Capacitance-Vr-F45pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.3 V at 20 A
Vr-Reverse-Voltage100 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current8 A
Max-Surge-Current100 A
Recovery-Time25 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback