SN74LVC2G32DCTR
SN74LVC2G32DCTR SN74LVC2G32DCTR - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
SN74LVC2G32DCTR
SN74LVC2G32DCTR - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Manufacturer Part No: SN74LVC2G32DCTR In Stock
Series74LVC
ProductSingle-Function Gate
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000825 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSM8
Number-of-Circuits2 Circuits
IC Number of Gates2 Gate
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current10μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL3.2ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic-Level-High1.7 V ~ 2 V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-Family74LVC
Propagation Delay3.8 ns
High-Level-Output-Current- 32 mA
Low-Level-Output-Current32 mA
Number-of-Input-Lines2 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Logic-FunctionOR
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback