AT29LV256-15JC
AT29LV256-15JC AT29LV256-15JC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT29LV256-15JC
AT29LV256-15JC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT29LV256-15JC Out of Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case32-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity256K (32K x 8)
Description
The AT29LV256 is a 3-volt-only in-system Flash Programmable Erasable Read Only Memory (PEROM). Its 256K of memory is organized as 32,768 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS technology, the device offers access times to 200 ns with power dissipation of just 54 mW over the commercial temperature range. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 20 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times.
Features
• Single Supply Voltage, Range 3V to 3.6V
• 3-Volt-Only Read and Write Operation
• Software Protected Programming
• Low Power Dissipation
15 mA Active Current
20 µA CMOS Standby Current
• Fast Read Access Time - 200 ns
• Sector Program Operation
Single Cycle Reprogram (Erase and Program)
512 Sectors (64 bytes/sector)
Internal Address and Data Latches for 64-Bytes
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback