MX25L25635FMI-10G
MX25L25635FMI-10G MX25L25635FMI-10G - Brand New Macronix Memory
Get Quote
Buy Now
MX25L25635FMI-10G
MX25L25635FMI-10G - Brand New Macronix Memory
Manufacturer Part No: MX25L25635FMI-10G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMacronix
Product CategoryMemory ICs
SeriesMX25xxx35/36 - MXSMIO™
PackagingTube
Package-Case16-SOIC (0.295" 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7V ~ 3.6V
Supplier-Device-Package16-SOP
Memory Capacity256M (32M x 8)
Memory-TypeNon-Volatile
Speed104MHz
Format-MemoryFLASH
MfrMacronix
PackageTube
Product-StatusNot For New Designs
Memory-FormatFLASH
TechnologyFLASH - NOR
Memory-Size256Mb (32M x 8)
Memory-InterfaceSPI
Clock-Frequency104 MHz
Write-Cycle-Time-Word-Page30µs 3ms
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberMX25L25635
Description
Features
• Protocol Support
- Single I/O, Dual I/O and Quad I/O
• Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V
• Low Vcc write inhibit is from 2.3V to 2.5V
• Fast read for SPI mode
- Support clock frequency up to 133MHz for all protocols
- Support Fast Read, 2READ, DREAD, 4READ, QREAD instructions.
- Configurable dummy cycle number for fast read operation
• Quad Peripheral Interface (QPI) available
- Any Block can be erased individually
• Programming :
- 256byte page buffer
- Quad Input/Output page program(4PP) to enhance program performance
• Typical 100,000 erase/program cycles
• 20 years data retention
SOFTWARE FEATURES
• Input Data Format
- 1-byte Command code
• Advanced Security Features
- Block lock protection
- Advanced sector protection function (Solid and Password Protect)
• Additional 4K bit security OTP
- Features unique identifier
- factory locked identifiable, and customer lockable
• Command Reset
• Program/Erase Suspend and Resume operation
• Electronic Identification
- JEDEC 1-byte manufacturer ID and 2-byte device ID
- RES command for 1-byte Device ID
- REMS command for 1-byte manufacturer ID and 1-byte device ID
• Support Serial Flash Discoverable Parameters (SFDP) mode
HARDWARE FEATURES
• SCLK Input
- Serial clock input
• SI/SIO0
- Serial Data Input or Serial Data Input/Output for 2 x I/O read mode and 4 x I/O read mode
• SO/SIO1
- Serial Data Output or Serial Data Input/Output for 2 x I/O read mode and 4 x I/O read mode
• WP#/SIO2
- Hardware write protection or serial data Input/Output for 4 x I/O read mode
• RESET#/SIO3
- Hardware Reset pin or Serial input & Output for 4 x I/O read mode
• PACKAGE
- 16-pin SOP (300mil)
- 8-land WSON (8x6mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback