LM1587IT-1.5
LM1587IT-1.5 LM1587IT-1.5 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM1587IT-1.5
LM1587IT-1.5 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM1587IT-1.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
UNIQUE FEATURES
FEATURES
• Internally frequency-compensated for unity gain
• Large DC voltage gain—100dB
• Wide bandwidth (unity gain)—1MHz (temperature-compensated)
• Wide power supply range single supply—3VDC to 30VDC or dual supplies—±1.5VDC to ±15VDC
• Very low supply current drain (400µA)—essentially independent of supply voltage (1mW/op amp at +5VDC)
• Low input biasing current—45nADC temperature-compensated
• Low input offset voltage—2mVDC and offset current—5nADC
• Differential input voltage range equal to the power supply voltage
• Large output voltage—0VDC to V+ 1.5VDC swing
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback