CY7C264-55WC
CY7C264-55WC CY7C264-55WC - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
CY7C264-55WC
CY7C264-55WC - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: CY7C264-55WC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryIC Chips
MfrCypress Semiconductor Corp
Series-
PackageBulk
Product-StatusActive
Memory-TypeNon-Volatile
Memory-FormatEPROM
TechnologyEPROM - UV
Memory-Size64Kb (8K x 8)
Memory-InterfaceParallel
Write-Cycle-Time-Word-Page-
Access-Time55 ns
Voltage-Supply4.5V ~ 5.5V
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Base-Product-NumberCY7C264
Functional Description
Features
• CMOS for optimum speed/power
• Windowed for reprogrammability
• High speed
— 20 ns (Commercial)
— 25 ns (Military)
• Low power
— 660 mW (Commercial)
— 770 mW (Military)
• Super low standby power (7C261)
— Less than 220 mW when deselected
— Fast access: 20 ns
• EPROM technology 100% programmable
• Slim 300-mil or standard 600-mil packaging available
• 5V ± 10% VCC, commercial and military
• Capable of withstanding greater than 2001V static discharge
• TTL-compatible I/O
• Direct replacement for bipolar PROMs
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback