NCP1200P40
NCP1200P40 NCP1200P40 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1200P40
NCP1200P40 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1200P40 In Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-25°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package8-PDIP
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd16V (Max)
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching40kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Short Circuit
•No Auxiliary Winding Operation
•Internal Output Short−Circuit Protection
•Extremely Low No−Load Standby Power
•Current−Mode with Skip−Cycle Capability
•Internal Leading Edge Blanking
•250 mA Peak Current Source/Sink Capability
•Internally Fixed Frequency at 40 kHz, 60 kHz and 100 kHz
•Direct Optocoupler Connection
•Built−in Frequency Jittering for Lower EMI
•SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
•Internal Temperature Shutdown
•These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Typical Applications
•AC−DC Adapters
•Offline Battery Chargers
•Auxiliary/Ancillary Power Supplies (USB, Appliances, TVs, etc.)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback