LTM4620AIY#PBF
LTM4620AIY#PBF LTM4620AIY#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
LTM4620AIY#PBF
LTM4620AIY#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LTM4620AIY#PBF In Stock
PackagingTray
Package-Case144-BGA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesOCP, OVP, UVLO
Size-Dimension0.59" L x 0.59" W x 0.20" H (15.0mm x 15.0mm x 5.0mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs2 Outputs
Current-Output-Max13A, 13A
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max16V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.6 ~ 5.3 V
Voltage-Output-20.6 ~ 5.3 V
Voltage-Output-3-
Efficiency
Power-Watts-Manufacture-Series-
DESCRIPTION
The LTM®4620A is a complete dual 13A, or single 26A output switching mode DC/DC power supply with wider VOUT range and higher efficiency than the LTM4620. Included in the package are the switching controller, power FETs, inductors and all supporting components. Operating from an input voltage range of 4.5V to 16V, the LTM4620A supports two outputs each with an output voltage range of 0.6V to 5.3V, set by a single external resistor. Its high efficiency design delivers up to 13A continuous current for each output. Only a few input and output capacitors are needed.
FEATURES
■ Dual 13A or Single 26A Output
■ Wide Input Voltage Range: 4.5V to 16V
■ Output Voltage Range: 0.6V to 5.3V
■ ±1.5% Maximum Total DC Output Error
■ Multiphase Current Sharing with Multiple LTM4620As Up to 100A
■ Higher Efficiency and Wider VOUT Range Than LTM4620
■ Differential Remote Sense Amplifier
■ Current Mode Control/Fast Transient Response
■ Adjustable Switching Frequency
■ Overcurrent Foldback Protection
■ Frequency Synchronization
■ Internal Temperature Monitor
■ Output Overvoltage Protection
■ Pin Compatible with the LTM4628 (Dual 8A) and LTM4620 (Dual 13A)
■ Thermally Enhanced (15mm × 15mm × 4.41mm) LGA Package and (15mm × 15mm × 5.01mm) BGA Package
APPLICATIONS
■ Telecom and Networking Equipment
■ Industrial Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback