FI-RE41HL-KITASSY-300M
Get Quote
Buy Now
FI-RE41HL-KITASSY-300M
FI-RE41HL-KITASSY-300M - Brand New JAE Electronics Rectangular Cable Assemblies
Manufacturer Part No: FI-RE41HL-KITASSY-300M In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryRectangular Cable Assemblies
ColorGray
SeriesFI-R
Length0.984' (300.00mm, 11.81")
FeaturesAssembly Kit
Connector-TypePlug to Plug
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions41 Positions
Number-of-Rows1 Row
Shielding-
Cable-TerminationCrimp
UsageDisplay Cable
Pitch-Connector0.020" (0.50mm)
Pitch-Cable-
Features
•0.5mm terminal pitch, 3.8mm connector, compact design with 21, 31, 41, and 51 positions.
•Stable mating with large mating guides on the Plug.
•Strong PCB retention with solderhold-downs on the Receptacle.
•Impedance matching: 100 ohm. Ground reinforced by shell structure and hold- downs.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback