LM2597MX-3.3
LM2597MX-3.3 LM2597MX-3.3 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2597MX-3.3
LM2597MX-3.3 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2597MX-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching150kHz
Current-Output500mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max40V
GENERAL DESCRIPTION
The LM2596 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable output version.
FEATURES
• 3.3V, 5V, 12V, and adjustable output versions
• Adjustable version output voltage range, 1.2V to 37V
• ±4% max over line and load conditions
• Available in TO-220 and TO-263 packages
• Guaranteed 3A output load current
• Input voltage range up to 40V
• Requires only 4 external components
• Excellent line and load regulation specifications
• 150 kHz fixed frequency internal oscillator
• TTL shutdown capability
• Low power standby mode, IQ typically 80 UA
APPLICATIONS
• Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
• On-card switching regulators
• Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback