953234-2000-AR-PR
Get Quote
Buy Now
953234-2000-AR-PR
953234-2000-AR-PR - Brand New 3M Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer Part No: 953234-2000-AR-PR In Stock
Contact us
Manufacturer3M
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
ColorBlack
Series953
PackagingAlternate Packaging
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Connector-TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact-FinishGold
Contact-Finish-ThicknessFlash
Number-of-Positions34 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing0.079" (2.00mm)
Fastening-Type-
DESCRIPTION
enough (> 100 Hz) that the blinking cannot be seen and then using the duty cycle to vary the amount of time the LED is on and thus th average current through the LED.
FEATURES
•16 LED drivers (on, off, flashing at a programmable rate)
•2 selectable, fully programmable blink rates (frequency and duty cycle) between 0.625 and 160 Hz (6.4 seconds and 6.25 milliseconds)
•256 brightness steps
•Input/outputs not used as LED drivers can be used as regular GPIOs
•Internal oscillator requires no external components
•I2C-bus interface logic compatible with SMBus
•Internal power-on reset
•Noise filter on SCL/SDA inputs
•Active-LOW reset input
•16 open drain outputs directly drive LEDs to 25 mA
•Controlled edge rates to minimize ground bounce
•No glitch on power-up
•Supports hot insertion
•Low stand-by current
•Operating power supply voltage range of 2.3 V to 5.5 V
•0 to 400 kHz clock frequency