LM79L12ACM
LM79L12ACM LM79L12ACM - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM79L12ACM
LM79L12ACM - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM79L12ACM Out of Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLM79L12
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.005044 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8 Narrow
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input-14.8 V ~ -27 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output-12V
Regulator-TopologyNegative Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
PolarityNegative
Output-Voltage- 12 V
Input-Voltage-MAX- 35 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN- 14.6 V
Load-Regulation0.01 % Vout/mA
Quiescent-Current6 mA
Line-Regulation0.07 % Vout/V
Product Details
__
3-TERMINAL 0.1A NEGATIVE VOLTAGE REGULATORS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback