MIC2014-1.2YM5
MIC2014-1.2YM5 MIC2014-1.2YM5 - Brand New Microchip Technology Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
MIC2014-1.2YM5
MIC2014-1.2YM5 - Brand New Microchip Technology Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: MIC2014-1.2YM5 Out of Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Input-TypeNon-Inverting
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeP-Channel
FeaturesLoad Discharge
InterfaceOn/Off
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Ratio of output to input1899/12/30 1:01:00
Number-of-Outputs1 Output
Voltage-Supply-Vcc-VddNot Required
Fault-ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Output-ConfigurationHigh Side
Rds-On-Typ70 mOhm
Voltage-Load2.5 V ~ 5.5 V
Current-Output-Max1.2A