AD5200BRM50
AD5200BRM50 AD5200BRM50 - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AD5200BRM50
AD5200BRM50 - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AD5200BRM50 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageTube
Product-StatusObsolete
Taper-
Number-of-Circuits1
Number-of-Taps256
Resistance-Ohms50k
Memory-TypeVolatile
Voltage-Supply2.7V ~ 5.5V ±2.3V ~ 2.7V
Temperature-Coefficient-Typ500ppm/°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package10-MSOP
Package-Case10-TFSOP 10-MSOP (0.118" 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Base-Product-NumberAD5200
GENERAL DESCRIPTION
The AD5200 and AD5201 are programmable resistor devices, with 256 positions and 33 positions respectively, that can be digitally controlled through a 3-wire SPI serial interface. The terms programmable resistor, variable resistor (VR), and RDAC are commonly used interchangeably to refer to digital potentiometers.
These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer or variable resistor. Both AD5200/AD5201 contain a single variable resistor in the compact µSOIC-10 package. Each device contains a fixed wiper resistance at the wiper contact that taps the programmable resistance at a point determined by a digital code. The code is loaded in the serial input register. The resistance between the wiper and either end point of the programmable resistor varies linearly with respect to the digital code transferred into the VR latch. Each variable resistor offers a completely programmable value of resistance, between the A terminal and the wiper, or the B terminal and the wiper. The fixed A-to-B terminal resistance of 10 kΩ or 50 kΩ has a nominal temperature coefficient of 500 ppm/°C. The VR has a VR latch that holds its programmed resistance value.
FEATURES
AD5200—256-Position
AD5201—33-Position
10 kΩ, 50 kΩ
3-Wire SPI-Compatible Serial Data Input
Single Supply 2.7 V to 5.5 V or
Dual Supply ±2.7 V for AC or Bipolar Operations
Internal Power-On Midscale Preset
APPLICATIONS
Mechanical Potentiometer Replacement
Instrumentation: Gain, Offset Adjustment
Programmable Voltage-to-Current Conversion
Programmable Filters, Delays, Time Constants
Line Impedance Matching
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback