NCP1219AD100R2G
NCP1219AD100R2G NCP1219AD100R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1219AD100R2G
NCP1219AD100R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1219AD100R2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesNCP1219
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package7-SOIC
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.7V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd9.9 V ~ 20 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control-Features-
Product Details
__
Features
• Fixed−Frequency Current−Mode Operation with Ramp Compensation (65 kHz and 100 kHz Options)
• Dynamic Self Supply Eliminates the Need for an Auxiliary Winding
• Timer−Based Fault Protection for Improved Overload Detection
• Cycle Skip Reduces Input Power in Standby Mode
• Latch and Auto−Recovery Overload Protection Options
• Internal High Voltage Startup Circuit
• Accurate Current Limit Detector (±5%)
• Adjustable Skip Level
• Latch Input for Easy Implementation of Overvoltage and Overtemperature Protection
• Frequency Modulation for Softened EMI Signature
• 500 mA/800 mA Peak Source/Sink Current Drive Capability
• Pin to Pin Compatible with the Existing NCP12XX Series
• These are Pb−Free Devices
• These are Halide−Free Devices
Typical Applications
• AC−DC Adapters for Notebooks, LCD Monitors
• Offline Battery Chargers
• Consumer Electronic Appliances STB, DVD, DVDR
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback