MIC37301-1.8BR
MIC37301-1.8BR MIC37301-1.8BR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC37301-1.8BR
MIC37301-1.8BR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC37301-1.8BR In Stock
Series-
PackagingTube
Package-CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageS-PAK-5
Voltage-Input2.25 V ~ 6 V
Current-Output3A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 3A