CY7C1512KV18-250BZI
CY7C1512KV18-250BZI CY7C1512KV18-250BZI - Brand New Cypress Semiconductor Memory ICs
Get Quote
Buy Now
CY7C1512KV18-250BZI
CY7C1512KV18-250BZI - Brand New Cypress Semiconductor Memory ICs
Manufacturer Part No: CY7C1512KV18-250BZI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory ICs
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1512KV18
TypeSynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity72M (4M x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Speed250MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization4 M x 18
Supply-Current-Max650 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency250 MHz