BYT79X-600,127
BYT79X-600,127 BYT79X-600,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYT79X-600,127
BYT79X-600,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYT79X-600,127 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220F
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.38V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
GENERAL DESCRIPTION
The BYT79 series is supplied in the conventional leaded SOD59 (TO220AC) package.
FEATURES
• Low forward volt drop
• Fast switching
• Soft recovery characteristic
• High thermal cycling performance
• Low thermal resistance
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback