20ETF10S
20ETF10S 20ETF10S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
20ETF10S
20ETF10S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 20ETF10S In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 1000V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.31V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1000V (1kV)
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr400ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
FEATURES/DESCRIPTION
This product series has been designed and qualified for industrial level.
Compliant to RoHS directive 2002/95/EC. Halogen-free according to IEC 61249-2-21 definition.
APPLICATIONS
• Output rectification and freewheeling in inverters, choppers and converters
• Input rectifications where severe restrictions on conducted EMI should be met
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback