MC33275DT-2.5
MC33275DT-2.5 MC33275DT-2.5 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC33275DT-2.5
MC33275DT-2.5 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC33275DT-2.5 In Stock
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-InputUp to 13V
Current-Output300mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.26V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
The MC33275 series are micropower low dropout voltage regulators available in a wide variety of output voltages as well as packages, SOT−223, SOP−8, DPAK, and DFN 4x4 surface mount packages. These devices feature a very low quiescent current and are capable of supplying output currents up to 300 mA. Internal current and thermal limiting protection are provided by the presence of a short circuit at the output and an internal thermal shutdown circuit.
Features
• Low Input−to−Output Voltage Differential of 25 mV at IO = 10 mA,
and 260 mV at IO = 300 mA
• Extremely Tight Line and Load Regulation
• Stable with Output Capacitance of only 0.33 F for 2.5 V Output
Voltage
• Internal Current and Thermal Limiting
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• Battery Powered Consumer Products
• Hand−Held Instruments
• Camcorders and Cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback