C1206C132J1GACTU
C1206C132J1GACTU C1206C132J1GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1206C132J1GACTU
C1206C132J1GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1206C132J1GACTU In Stock
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance1300pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated100V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Ratings-
Thickness-Max0.039" (1.00mm)
Product Details
__
Type C Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Highlights
Nickel barrier/solder terminations
50 Vdc units can be used in 63 Vdc applications
Tape and reel standard
Surface Mount
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback