74LVCH162245ADL:11
74LVCH162245ADL:11 74LVCH162245ADL:11 - Brand New Nexperia Buffer/Driver/Transceiver
Buy Now
74LVCH162245ADL:11
74LVCH162245ADL:11 - Brand New Nexperia Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVCH162245ADL:11 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVCH
ProductCMOS
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.021175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
FunctionBus Transceiver
Number-of-Channels16 Channels
Voltage-Supply1.65 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-SSOP
Number-of-Circuits2 Circuits
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low12mA, 12mA
Logic-TypeTransceiver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element8
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityNon-Inverting
Supply-Current-Max20 uA
Part-#-Aliases74LVCH162245ADL-T
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min1.2 V
Logic-FamilyLVC
Propagation Delay3.3 ns
Output-LevelLVTTL
Input-LevelLVTTL
High-Level-Output-Current- 12 mA
Low-Level-Output-Current12 mA
DESCRIPTION
The 74LVC(H)162245A is a high-performance, low-power, low-voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families.
Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices as translators in a mixed 3.3 and 5 V environment.
The 74LVC(H)162245A is a 16-bit transceiver featuring non-inverting 3-state bus compatible outputs in both send and receive directions.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTETM flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• Inputs accept voltages up to 5.5 V
• Integrated 30 Ω termination resistors
• High-impedance when VCC = 0 V
• All data inputs have bushold (74LVCH162245A only)
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• ESD protection:
HBM EIA/JESD22-A114-A exceeds 2000 V
MM EIA/JESD22-A115-A exceeds 200 V.
• Specified from −40 to +85 °C and −40 to +125 °C.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback