FI-RE51S-VF
Get Quote
Buy Now
FI-RE51S-VF
Manufacturer Part No: FI-RE51S-VF In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Color-
SeriesFI-R
ProductBoard Mount
PackagingTray Alternate Packaging
Current-Rating800 mA
Termination-StyleSMD
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Connector-TypeReceptacle
Electrical contact materialsCopper Alloy
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions51 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.020" (0.50mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-Type-
Contact-PlatingGold
Mounting-AngleVertical
Features
•0.5mm terminal pitch, 3.8mm connector, compact design with 21, 31, 41, and 51 positions.
•Stable mating with large mating guides on the Plug.
•Strong PCB retention with solderhold-downs on the Receptacle.
•Impedance matching: 100 ohm. Ground reinforced by shell structure and hold- downs.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback