STM32F205RGT6
STM32F205RGT6 STM32F205RGT6 - STMicroelectronics - Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F205RGT6
STM32F205RGT6 - STMicroelectronics - Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F205RGT6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F2
PackagingTray
Unit-Weight0.012088 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-LQFP (10x10)
Number-of-I-O51 I/O
Speed120MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size132K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size1MB (1M x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 3.6 V
Interface-Type2xCAN 2xUART 3xI2C 3xSPI 4xUSART SDIO
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency120 MHz
Input/output16 I/O
Data-RAM-Size128 kB
Data-ROM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters10 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F20x family is built around the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC processor, which operates at up to 120 MHz. The family includes high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, system SRAM up to 128 Kbytes, backup SRAM up to 4 Kbytes), and a wide range of upgraded I/Os and peripherals linked to two APB buses, three AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices additionally include an adaptive real-time memory accelerator (ART AcceleratorTM), which enables 0 wait state program execution from Flash memory at CPU frequencies up to 120 MHz. The CoreMark® benchmark was used to validate this performance.
All devices include three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers, two PWM timers for motor control, and a real number random generator (RNG). They also have basic and complex communication interfaces. SDIO, an upgraded flexible static memory control (FSMC) interface (for devices with 100 pins or more), and a camera interface for CMOS sensors are among the new sophisticated peripherals. Standard peripherals are also included with the devices.
Features
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  • Memories
    – Up to 1 Mbyte of Flash memory
    – 512 bytes of OTP memory
    – Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
    – LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset and supply management
    – From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os
    – POR, PDR, PVD and BOR
    – 4 to 26 MHz crystal oscillator
    – Internal 16 MHz factory-trimmed RC
    – 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    – Internal 32 kHz RC with calibration
  • Low-power modes
    – Sleep, Stop and Standby modes
    – VBAT supply for RTC, 20 × 32 bit backup registers, and optional 4 Kbytes backup SRAM
  • 3 × 12-bit, 0.5 µs ADCs with up to 24 channels and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
  • 2 × 12-bit D/A converters
  • General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
  • Up to 17 timers
    – Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
  • Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
  • Up to 140 I/O ports with interrupt capability:
– Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz
– Up to 138 5 V-tolerant I/Os
  • Up to 15 communication interfaces
    – Up to three I2C interfaces (SMBus/PMBus)
    – Up to four USARTs and two UARTs (7.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
    – 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
    – SDIO interface
  • Advanced connectivity
    – USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
    – 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
  • 8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max.)
  • CRC calculation unit
  • 96-bit unique ID
Applications
  • Motor drive and application control
  • Medical equipment
  • Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
  • Printers, and scanners
  • Alarm systems, video intercom, and HVAC
  • Home audio appliances
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback