NCV2575D2T-12R4G
NCV2575D2T-12R4G NCV2575D2T-12R4G - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV2575D2T-12R4G
NCV2575D2T-12R4G - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: NCV2575D2T-12R4G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesNCV2575
TypeVoltage Converter
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseD2PAK-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-PackageD2PAK-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Frequency-Switching52kHz
Current-Output1A
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.75V
Voltage-Input-Max40V
ShutdownShutdown
Output-Voltage12 V
Input-Voltage4.75 V to 40 V
Input-Voltage-MAX40 V
Output-Current1 A
Switching-Frequency52 kHz
Input-Voltage-MIN4.75 V
Supply-Voltage-Min4.75 V
**The LM2575 series of regulators are monolithic integrated circuits
ideally suited for easy and convenient design of a step−down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 1.0 A load with excellent line and load regulation.**
These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5.0 V,12 V, 15 V, and an adjustable output version. These regulators were designed to minimize the number of external components to simplify the power supply design. Standard series of inductors optimized for use with the LM2575 are offered by several different inductor manufacturers.
Features
•3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
•Adjustable Version Output Voltage Range of 1.23 V to 37 V ±4%
Maximum Over Line and Load Conditions
•Guaranteed 1.0 A Output Current
•Wide Input Voltage Range: 4.75 V to 40 V
•Requires Only 4 External Components
•52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
•TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
•High Efficiency
•Uses Readily Available Standard Inductors
•Thermal Shutdown and Current Limit Protection
•Moisture Sensitivity Level (MSL) Equals 1
•Pb−Free Packages are Available
Applications
•Simple and High−Efficiency Step−Down (Buck) Regulators
•Efficient Pre−Regulator for Linear Regulators
•On−Card Switching Regulators
•Positive to Negative Converters (Buck−Boost)
•Negative Step−Up Converters
•Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback