PIC16F84A-04/P
PIC16F84A-04/P PIC16F84A-04/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F84A-04/P
PIC16F84A-04/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F84A-04/P In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.044801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-18
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package18-PDIP
Number-of-I-O13 I/O
Speed4MHz
EEPROM-Size64 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size68 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1.75KB (1K x 14)
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Input/output13 I/O
Data-RAM-Size68 B
Data-ROM-Size64 B
Number-of-Timers-Counters1 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-ROM-TypeEEPROM
DEVICE OVERVIEW
High Performance RISC CPU Features:
• Only 35 single word instructions to learn
• All instructions single-cycle except for program branches which are two- cycle
• Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle
• 1024 words of program memory
• 68 bytes of Data RAM
• 64 bytes of Data EEPROM
• 14-bit wide instruction words
• 8-bit wide data bytes
• 15 Special Function Hardware registers
• Eight-level deep hardware stack
• Direct, indirect and relative addressing modes
• Four interrupt sources:
- External RB0/INT pin
- TMR0 timer overflow
- PORTB<7:4> interrupt-on-change
- Data EEPROM write complete
Peripheral Features:
• 13 I/O pins with individual direction control
• High current sink/source for direct LED drive
- 25 mA sink max. per pin
- 25 mA source max. per pin
• TMR0: 8-bit timer/counter with 8-bit programmable prescaler
Special Microcontroller Features:
• 10,000 erase/write cycles Enhanced FLASH Program memory typical
• 10,000,000 typical erase/write cycles EEPROM Data memory typical
• EEPROM Data Retention > 40 years
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) - via two pins
• Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT), Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own On-Chip RC Oscillator for reliable operation
• Code protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback