HK21256N8K-T
HK21256N8K-T HK21256N8K-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HK21256N8K-T
HK21256N8K-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HK21256N8K-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesHK
TypeMultilayer
PackagingTape & Reel (TR)
Current-Rating300mA
Package-Case0805 (2012 Metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.047" (1.20mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency6.8nH
DC resistance (DCR)250 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor15 @ 100MHz
Self Resonant Frequency2.8GHz
Frequency-Test100MHz
FEATURES
• Designed to address surface mount inductor needs for applications above 100MHz.
• Multilayer block structure ensures outstanding reliability, high productivity and product quality.
APPLICATIONS
• Portable telephones, PHS and pagers
• Miscellaneous high-frequency circuits
• EMI countermeasure in high-frequency circuits.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback