XC95288XL-10FGG256C
XC95288XL-10FGG256C XC95288XL-10FGG256C - Brand New XILINX Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs)
Get Quote
Buy Now
XC95288XL-10FGG256C
XC95288XL-10FGG256C - Brand New XILINX Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs)
Manufacturer Part No: XC95288XL-10FGG256C In Stock
Contact us
ManufacturerSamtec Inc.
Product CategoryCPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
CategoriesRectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
SeriesFlex Stack, DW
PackagingTube
Part-StatusActive
Number-of-Positions16 Positions
Pitch0.100" (2.54mm)
Number-of-Rows2 Rows
Row-Spacing0.100" (2.54mm)
Length-Overall0.930" (23.62mm)
Length-Post-Mating0.426" (10.82mm)
Length-Stack-Height0.394" (10.00mm)
Length-Tail0.110" (2.79mm)
Mounting-TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact-Finish-Post-MatingGold
Contact-Finish-Thickness-Post-Mating3?in (0.08?m)
ColorBlack
Description
Features
• 7.5 ns pin-to-pin logic delays on all pins
• f CNT to 125 MHz
• 72 macrocells with 1,600 usable gates
• Up to 72 user I/O pins
• 5 V in-system programmable (ISP)
- Endurance of 10,000 program/erase cycles
- Program/erase over full commercial voltage and temperature range
• Enhanced pin-locking architecture
• Flexible 36V18 Function Block
- 90 product terms drive any or all of 18 macrocells within Function Block
- Global and product term clocks, output enables, set and reset signals
• Extensive IEEE Std 1149.1 boundary-scan (JTAG) support
• Programmable power reduction mode in each macrocell
• Slew rate control on individual outputs
• User programmable ground pin capability
• Extended pattern security features for design protection
• High-drive 24 mA outputs
• 3.3 V or 5 V I/O capability
• Advanced CMOS 5V FastFLASH technology
• Supports parallel programming of more than one XC9500 concurrently
• Available in 44-pin PLCC, 84-pin PLCC, 100-pin PQFP and 100-pin TQFP packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback