3150W502P
3150W502P 3150W502P - Brand New TE Connectivity AMP Connectors Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3150W502P
3150W502P - Brand New TE Connectivity AMP Connectors Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3150W502P In Stock
Contact us
ManufacturerTE Connectivity AMP Connectors
Product CategoryTrimmer Potentiometers
Series3150, Citec
PackagingAlternate Packaging
Termination-StyleJ Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Size-DimensionRectangular - 0.165" x 0.150" Face x 0.055" H (4.20mm x 3.80mm x 1.40mm)
Watt0.2W, 1/5W
Resistance-Ohms5k
Tolerance±25%
Temperature-Coefficient±250ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback