LT1085-3.3V
LT1085-3.3V LT1085-3.3V - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
LT1085-3.3V
LT1085-3.3V - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: LT1085-3.3V In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LT1083 series of positive adjustable regulators are
designed to provide 3A, 5A and 7.5A with higher efficiency
than currently available devices. All internal circuitry is
designed to operate down to 1V input to output differential
and the dropout voltage is fully specified as a function of
load current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.5V
at maximum output current, decreasing at lower load
currents. On-chip trimming adjusts the output voltage to
1%. Current limit is also trimmed, minimizing the stress
on both the regulator and power source circuitry under
overload conditions.
FEATURES
■ Three-Terminal 3.3V, 3.6V, 5V and 12V
■ Output Current of 3A, 5A or 7.5A
■ Operates Down to 1V Dropout
■ Guaranteed Dropout Voltage at Multiple Current Levels
■ Line Regulation: 0.015%
■ Load Regulation: 0.1%
■ 100% Thermal Limit Functional Test
■ Adjustable Versions Available
APPLICATIONS
■ High Efficiency Linear Regulators
■ Post Regulators for Switching Supplies
■ Constant Current Regulators
■ Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback