TS4040DILT-2.5
TS4040DILT-2.5 TS4040DILT-2.5 - Brand New STMicroelectronics Voltage References
Get Quote
Buy Now
TS4040DILT-2.5
TS4040DILT-2.5 - Brand New STMicroelectronics Voltage References
Manufacturer Part No: TS4040DILT-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryVoltage Reference
SeriesTS4040
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±1%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient150ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode70μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy1 %
Shunt-Current-Max15 mA
Shunt-Current-Min0.065 mA
Description
The TS4040 is a low power shunt voltage reference providing a stable 2.5V output voltage over the industrial temperature range (-40°C to +85°C). Available in SOT23-3 surface mount package, it can be designed in applications where space saving is critical.
Features
■ 2.5V output voltage
■ Ultra low current consumption: 40µA typ.
■ High precision @ 25°C: ±2% and ±1%
■ High stability when used with capacitive loads
■ Industrial temperature range:-40°C to +85°C
■ 150ppm/°C maximum temperature coefficient
Applications
■ Computers
■ Instrumentation
■ Battery chargers
■ Switch mode power supply
■ Battery operated equipments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback