MAX6023EBT30+T
MAX6023EBT30+T MAX6023EBT30+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6023EBT30+T
MAX6023EBT30+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6023EBT30+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryVoltage Reference
SeriesMAX6023
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseUCSP-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package5-UCSP
Tolerance±0.2%
Voltage-Input3.2 V ~ 12.6 V
Current-Supply35μA
Current-Output500μA
Reference-TypeSeries
Output Voltage3V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient30ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz75μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz150μVrms
Current-Cathode-
Part-#-AliasesMAX6023
General Description
The MAX6023 is a family of low-dropout, micropower voltage references in a 5-bump, chip-scale package (UCSP™). The MAX6023 series-mode (three-terminal) references, which operate with input voltages from 2.5V to 12.6V (1.25V and 2.048V options) or (VOUT + 0.2V) to 12.6V (all other voltage options), are available with output voltage options of 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 4.096V, 4.5V, and 5.0V. These devices are guaranteed an initial accuracy of ±0.2% and 30ppm/°C temperature drift over the -40°C to +85°C extended temperature range.
Features
♦ 5-Bump UCSP Package (1.0mm ✕ 1.5mm ✕ 0.3mm)
♦ No Output Capacitor Needed
♦ ±0.2% (max) Initial Accuracy
♦ 30ppm/°C (max) Temperature Coefficient
♦ 35µA (max) Quiescent Supply Current
♦ 0.8µA/V (max) Supply Current Variation with VIN
♦ 100mV Dropout at 500µA Load Current
♦ Line Regulation: 160µV/V (max)
♦ Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3.0V,
4.096V, 4.5V, 5.0V
Applications
Hand-Held Equipment
Data Acquisition Systems
Industrial and Process Control Systems
Battery-Operated Equipment
Hard-Disk Drives
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback