NCP1050ST44T3G
NCP1050ST44T3G NCP1050ST44T3G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1050ST44T3G
NCP1050ST44T3G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1050ST44T3G In Stock
SeriesNCP1050
TypeMonolithic High Voltage Regulators
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.006632 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 150 C
Package-CaseSOT-223-4
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Watt40W
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up8.5V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.5 V ~ 10 V
Duty-Cycle77%
Frequency-Switching44kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control-Features-
**The NCP1050 through NCP1055 are monolithic high voltage regulators that
enable end product equipment to be compliant with low standby power requirements. This device series combines the required converter functions allowing a simple and economical power system solution for office automation, consumer, and industrial products. These devices are designed to operate directly from a rectified AC line source. In flyback converter applications they are capable of providing an output power that ranges from 6.0 W to 40 W with a fixed AC input of 100 V, 115 V, or 230 V, and 3.0 W to 20 W with a variable AC input that ranges from 85 V to 265 V.**
• On−Chip 700 V Power Switch Circuit and Active Startup Circuit
• Rectified AC Line Source Operation from 85 V to 265 V
• Input Undervoltage Lockout with Hysteresis
• Oscillator Frequency Options of 44 kHz, 100 kHz, 136 kHz
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback