ATMEGA3290P-16AU
ATMEGA3290P-16AU ATMEGA3290P-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA3290P-16AU
ATMEGA3290P-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA3290P-16AU Out of Stock
Features
• High Performance, Low Power Atmel®AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 20MIPS Throughput at 20MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– In-System Self-programmable Flash Program Memory
• 32KBytes
– EEPROM
• 1Kbytes
– Internal SRAM
• 2Kbytes
– Write/Erase cyles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation
• Peripheral Features
– 4 x 25 Segment LCD Driver (ATmega329P)
– 4 x 40 Segment LCD Driver (ATmega3290P)
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 54/69 Programmable I/O Lines
– 64/100-lead TQFP, 64-pad QFN/MLF
• Speed Grade:
– ATmega329P/ATmega3290P:
• 0 - 16MHz @ 1.8 - 5.5V,
• 0 - 20MHz @ 2.7 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
• 420μA at 1MHz, 1.8V
– Power-down Mode:
• 40nA at 1.8V
– Power-save Mode:
• 750nA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback