CY7C1312KV18-300BZC
CY7C1312KV18-300BZC CY7C1312KV18-300BZC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1312KV18-300BZC
CY7C1312KV18-300BZC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1312KV18-300BZC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1312KV18
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity18M (1M x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Speed300MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization1 M x 18
Supply-Current-Max640 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency300 MHz
Functional Description
The CY7C1312KV18, CY7C1314KV18, and CY7C1910KV18 are 1.8 V Synchronous Pipelined SRAMs, equipped with QDR II architecture. QDR II architecture consists of two separate ports: the read port and the write port to access the memory array. The read port has dedicated data outputs to support read operations and the write port has dedicated data inputs to support write operations. QDR II architecture has separate data inputs and data outputs to completely eliminate the need to ‘turnaround’ the data bus that exists with common I/O devices.
Features
■ Separate independent read and write data ports
❐ Supports concurrent transactions
■ 333 MHz clock for high bandwidth
■ Two-word burst on all accesses
■ Double-data rate (DDR) interfaces on both read and write ports (data transferred at 666 MHz) at 333 MHz
■ Two input clocks (K and K) for precise DDR timing
❐ SRAM uses rising edges only
■ Two input clocks for output data (C and C) to minimize clock skew and flight time mismatches
■ Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high-speed systems
■ Single multiplexed address input bus latches address inputs for both read and write ports
■ Separate port selects for depth expansion
■ Synchronous internally self-timed writes
■ QDR® II operates with 1.5 cycle read latency when DOFF is asserted HIGH
■ Operates similar to QDR I device with one cycle read latency when DOFF is asserted LOW
■ Available in ×8, ×9, ×18, and ×36 configurations
■ Full data coherency, providing most current data
■ Core VDD = 1.8 V (±0.1 V); I/O VDDQ = 1.4 V to VDD
❐ Supports both 1.5 V and 1.8 V I/O supply
■ Available in 165-ball FBGA package (13 × 15 × 1.4 mm)
■ Offered in both Pb-free and non Pb-free packages
■ Variable drive HSTL output buffers
■ JTAG 1149.1 compatible test access port
■ PLL for accurate data placement
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback