IHLP1616ABERR22M11
IHLP1616ABERR22M11 IHLP1616ABERR22M11 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1616ABERR22M11
IHLP1616ABERR22M11 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1616ABERR22M11 In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1616AB-11
ProductPower Inductors
TypeMolded
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSolder Pad
Current-Rating9.5A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height1.2 mm
Length4.45 mm
Width4.06 mm
Package-Case1616 (4040 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.047" (1.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency220nH
DC resistance (DCR)10.5 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation9.5A
Q factor-
Self Resonant Frequency214MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current9.5 A
Maximum-DC-Resistance10.5 mOhms
Self-Resonant-Frequency1 MHz
FEATURES
• Shielded construction
• Frequency range up to 5.0 MHz
• 100 % lead (Pb)-free and RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback