BAV100-GS08
BAV100-GS08 BAV100-GS08 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BAV100-GS08
BAV100-GS08 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BAV100-GS08 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-80 MiniMELF
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 100mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max50V
Current-Average-Rectified-Io250mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F1.5pF @ 0V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Features
• Silicon Epitaxial Planar Diodes
• Lead (Pb)-free component
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback