AT24C64BN-10SU-2.7
AT24C64BN-10SU-2.7 AT24C64BN-10SU-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C64BN-10SU-2.7
AT24C64BN-10SU-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C64BN-10SU-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity64K (8K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed400kHz
Access-Time900 ns
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V 5 V
Operating-Supply-Current3 mA
Interface-TypeSerial 2-Wire I2C
Organization8 k x 8
Supply-Current-Max3 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency0.4 MHz
Data-Retention100 Years
Description
The AT24C64B provides 65,536 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 8192 words of 8 bits each. The device’s cascadable feature allows up to 8 devices to share a common 2-wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The AT24C64B is available in space saving 8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC and 8-lead TSSOP packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, the entire family is available in 2.7V (2.7 to 5.5V) and 1.8V (1.8 to 5.5V) versions.
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7 to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8 to 5.5V)
• Low-power Devices (ISB = 6 µA at 5.5V) Available
• Internally Organized 8192 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bi-directional Data Transfer Protocol
• 400 kHz Clock Rate
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 32-Byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-Timed Write Cycle (5 ms max)
– Data Retention: 100 Years
• Lead-free/Halogen-free Devices Available
• 8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC and 8-lead TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback