NJM2871F25-TE1
NJM2871F25-TE1 NJM2871F25-TE1 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Get Quote
Buy Now
NJM2871F25-TE1
NJM2871F25-TE1 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Manufacturer Part No: NJM2871F25-TE1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNew Japan Radio
Product CategoryIC Chips
SeriesNJM2871F25
PackagingReel
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameNJM2871F2
Output-TypeFixed
Number-of-Outputs1 Output
Pd-Power-Dissipation0.35 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX14 V
Output-Current200 mA
Load-Regulation0.03 % / mA
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Package-CaseSOT-23-5
Ib-Input-Bias-Current120 uA
Quiescent-Current180 uA
Dropout-Voltage0.1 V at 60 mA
Dropout-Voltage-Max180 mV
Line-Regulation0.1 % / V
■ GENERAL DESCRIPTION
■ FEATURES
●High Ripple Rejection 70dB typ. (f=1kHz)
●Output Noise Voltage Vno=30µVrms (Cp=0.01µF)
●Output capacitor with 1.0uF ceramic capacitor (Vo≥2.7V)
●Output Current Io(max.)=150mA
●High Precision Output Vo±2%
Vo±1%:A Version
●Low Dropout Voltage 0.10V typ. (Io=60mA)
●ON/OFF Control (Active High)
●Operating Voltage Range +2.5V∼+14V (Vo≤2.0V version)
●Internal Short Circuit Current Limit
●Internal Thermal Overload Protection
●Bipolar Technology
●Package Outline MTP5 (MTP5:2.8×2.9×1.1mm)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback