G2R-1-AC110V
G2R-1-AC110V G2R-1-AC110V - Brand New OMRON Power Relays
Get Quote
Buy Now
G2R-1-AC110V
G2R-1-AC110V - Brand New OMRON Power Relays
Manufacturer Part No: G2R-1-AC110V Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerOMRON
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
ProductPower Relays
TypeSlim
PackagingTray
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Height25.5 mm
Length29 mm
Width12.7 mm
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesSealed - Flux Protection
Electrical contact materialsSilver (Ag)
Contact-TerminationSolder Pin
Contact-FormSPDT (1 Form C)
Operate-Time15ms
Release-Time10ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current10.6mA
Coil-Voltage110VAC
Contact-Rating-Current10A
Switching-Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn-On-Voltage-Max88 VAC
Turn-Off-Voltage-Min33 VAC
Coil-Resistance4.6 kOhms
Contact-Current-Rating10 A
Power-Consumption900 mW
Coil-TerminationSolder Pin
Product Details
__
Power PCB Relay
• Creepage distance of 8.0 mm (0.31) min. between coil and
contact.
• Dual-winding latching type available.
• Plug-in and quick-connect terminals available (see G2R
S(S) data sheet).
• High sensitivity (360 mW) and high capacity (16 A) types
available.
• Highly stable magnetic circuit for latching endurance and
excellent resistance to vibration and shock.
• Safety-oriented design assuring high surge resistance:
10,000 V min. between coil and contacts.
• UL, CSA approved, marked with CE.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback