MC33275ST-3.3T3
MC33275ST-3.3T3 MC33275ST-3.3T3 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC33275ST-3.3T3
MC33275ST-3.3T3 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC33275ST-3.3T3 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 13V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.26V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
Low Dropout Micropower 300mA Voltage Regulator
The MC33275 series are micropower low dropout voltage regulators available in a wide variety of output voltages as well as packages, DPAK, SOT–223, and SOP–8 surface mount packages. These devices feature a very low quiescent current and are capable of supplying output currents up to 300 mA. Internal current and thermal limiting protection are provided by the presence of a short circuit at the output and an internal thermal shutdown circuit.
Features:
• Low Quiescent Current (125 μ)
• Low Input–to–Output Voltage Differential of 25 mV at IO = 10 mA,
and 260 mV at IO = 300 mA
• Extremely Tight Line and Load Regulation
• Stable with Output Capacitance of only 0.33 μF for 2.5 V Output
Voltage
• Internal Current and Thermal Limiting
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback