TPS3802K33DCKR
TPS3802K33DCKR TPS3802K33DCKR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Get Quote
Buy Now
TPS3802K33DCKR
TPS3802K33DCKR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Manufacturer Part No: TPS3802K33DCKR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySupervisors
SeriesTPS3802K33
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000088 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypePush-Pull
Supplier-Device-PackageSC-70-5
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout240 ms Minimum
Voltage-Threshold2.93V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current9 uA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Supply-Voltage-Max4 V
Supply-Voltage-Min1.6 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage1.8 V 2.5 V 2.7 V 3 V 3.3 V 5 V Adjustable
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetManual Reset
Reset-Delay-Time380 ms
Overvoltage-Threshold2.99 V
Undervoltage-Threshold2.93 V
Description
This device is a dual center tap Schottky rectifier suited for switch mode power supply and high
Features
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Low thermal resistance
■ Avalanche rated
■ AEC-Q101 qualified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback