32CTR030-1PBF
32CTR030-1PBF 32CTR030-1PBF - Brand New IR IC Chips
Get Quote
Buy Now
32CTR030-1PBF
32CTR030-1PBF - Brand New IR IC Chips
Manufacturer Part No: 32CTR030-1PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIR
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The ST232 is a 2 driver, 2 receiver device following EIA/TIA-232 and V.28 communication standard. It is particularly suitable for applications where ±12V is not available. The ST232 uses a single 5V power supply and only four external capacitors (0.1µF). Typical applications are in: Portable Computers, Low Power Modems, Interfaces Translation, Battery Powered RS-232 System, Multi-Drop RS-232 Networks.
■ SUPPLY VOLTAGERANGE: 4.5 TO 5.5V
■ SUPPLY CURRENT NO LOAD (TYP): 5mA
■ TRANSMITTER OUTPUT VOLTAGESWING (TYP): ±7.8V
■ CONTROLLED OUTPUT SLEW RATE
■ RECEIVERINPUT VOLTAGERANGE:±30V
■ DATA RATE (TYP): 220Kbps
■ OPERATING TEMPERATURE RANGE: -40 TO 85 oC, 0 TO 70 oC
■ COMPATIBLEWITH MAX232 AND MAX202
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback