LM4040QDIM3X2.5
LM4040QDIM3X2.5 LM4040QDIM3X2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040QDIM3X2.5
LM4040QDIM3X2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040QDIM3X2.5 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
Description
The LM4040Q is a family of bandgap circuits designed to achieve precision micro-power voltage references of 2.5V, 3.0V and 5.0V. The devices are available in 0.2% B-grade, 0.5% C-grade and 1% D-grade initial tolerances.
They are available in small outline SOT23 surface mount package which is ideal for applications where space is at a premium. Excellent performance is maintained over the 60µA to 15mA operating current range with a typical temperature coefficient of only 20ppm/°C. The device has been designed to be highly tolerant of capacitive loads therefore maintaining excellent stability.