ADC108S102CIMT
ADC108S102CIMT ADC108S102CIMT - Brand New Texas Instruments Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
ADC108S102CIMT
ADC108S102CIMT - Brand New Texas Instruments Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: ADC108S102CIMT In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
SeriesADC108S102
ProductAnalog to Digital Converters
TypeS/H ADC
PackagingTube
Unit-Weight0.002222 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-16
Input-TypeSingle Ended
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Features-
Number-of-Channels8 Channel
Supplier-Device-Package16-TSSOP
Sampling-Rate-Per-Second1M
Data-InterfaceSPI, DSP
Number-of-Bits10 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 5.25 V
Voltage-Supply-Digital2.7 V ~ 5.25 V
ConfigurationMUX-S/H-ADC
ArchitectureSAR
Number-of-Inputs8 Inputs
Resolution10 bit
Reference-TypeSupply
Ratio-S-H:ADC1:01
Number-of-A-D-Converters1
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeSerial SPI
SNR-Signal-to-Noise-Ratio61.8 dB
Gain-Error0.4 LSB
Number-of-Converters1 Converter
Sampling-Rate1 MS/s
Analog Power Supply2.7 V to 5.25 V
Digital-Supply-Voltage2.7 V to 5.25 V
INL-Integral-Nonlinearity0.5 LSB
DNL-Differential-Nonlinearity0.5 LSB
Product Details
__
1W, Miniature SIP, Single & Dual Output DC/DC Converters
**MPS Industries ADC100 1W DC/DCs are specially designed to provide the
optimum cost/ benefit power solution in a miniature SIP package.**
The series consists of 33 models with input voltages of 5V, 12V, 15V and 24VDC which offers standard output voltages of 3.3V, 5V, 9V, 12V, 15V, ±5V, ±9V, ±12V and ±15VDC for a wide choice.
Key Features
• Efficiency up to 81%
• 1000VDC Isolation
• MTBF > 2,000,000 Hours
• Low Cost
• Input 5, 12, 15 and 24VDC
• Output 3.3, 5, 9, 12, 15, ±5, ±9, ±12 and ±15VDC
• Temperature Performance -40°C to +85°C
• UL 94V-0 Package Material
• Internal SMD Construction
• Industry Standard Pinout
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback