FST3245MTCX
FST3245MTCX FST3245MTCX - Brand New onsemi Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
FST3245MTCX
FST3245MTCX - Brand New onsemi Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers
Manufacturer Part No: FST3245MTCX In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategorySignal Switches, Multiplexers, Decoders
Series-
TypeFET Bus Switch
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006737 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package20-TSSOP
Voltage-Supply-SourceSingle Supply
Number-of-Bits8 bit
Circuit8 x 1:1
Current-Output-High-Low-
Independent-Circuits1
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage5 V
Supply-Current-Max3 uA
Part-#-AliasesFST3245MTCX_NL
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Propagation-Delay-Max250 ps
On-Resistance-Max7 Ohms
Off-Time-Max6 ns
On-Time-Max5.9 ns
Description
The FST3245 switch provides eight-bits of high-speed CMOS TTL-compatible bus switching in a standard ’245 pin-out. The low on resistance allows inputs to be connected to outputs without adding propagation delay or generating additional ground bounce noise.
Features
■ 4 Ω Switch Connection between Two Ports
■ Minimal Propagation Delay through the Switch
■ Low ICC
■ Zero Bounce in Flow-through Mode
■ Control Inputs Compatible with TTL Level
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback